ul. Nowy Świat 58A, Warszawa
tel. 22 826 45 02 // 22 826 23 10

Odczynowe zapalenie stawów ReZS

Odczynowe zapalenie stawów ReZS

O ReZS – odczynowym (reaktywnym) zapaleniu stawów mówimy wówczas, gdy dochodzi do ostrego jałowego zapalenia stawów. Jest ono spowodowane zakażeniem drobnoustrojami – najczęściej układu oddechowego, moczowo-płciowego, bądź przewodu pokarmowego. Rozwój schorzenia następuje zwykle w ciągu 1-6 dni.

Chociaż nie ujednolicono kryteriów klasyfikacyjnych oraz diagnostycznych ReZS, wymienia się dwa algorytmy diagnostyczne z których pierwszy zawiązany jest z rozpoznaniem zakażenia, które wywołała Chlamydia trachomatis, zaś drugi – Yersinia i Salmonella.

Odczynowych zapaleń stawów nie zalicza się do typowych procesów infekcyjnych, z racji tego, że występują one zarówno po przebyciu, jak i zupełnym wygaśnięciu zakażenia, które je poprzedza. Wśród ich najczęściej wymienianych typów wymienia się gorączkę reumatyczną oraz zapalenia stawów po infekcjach jelitowych.

reumatolog

W przypadku gorączki reumatycznej jej występowanie zauważalne jest głównie u dzieci i młodzieży. Pojawia się ona zwykle 10-20 dni po przebyciu przez nie zakażenia paciorkowcem górnych dróg oddechowych tj. zapalenie zatok, bądź angina. Jeśli zaś dochodzi do odczynowego zapalenia stawów po zakażeniach jelitowych, bądź też układu moczowo-płciowego, jego rozwój następuje najczęściej w dużych stawach kończyn, a ponadto w kręgosłupie.

Leczenie odczynowego zapalenia stawów jest uwarunkowane jego stopniem zaawansowania. Niezwykle ważne jest jego monitorowanie i obserwacja pod kątem skuteczności terapii (poprawie klinicznej i laboratoryjnej), a ponadto wystąpienia jej ewentualnych niepożądanych skutków. W leczeniu zlecanym przez lekarzy reumatologów, dominuje (dobrana indywidualnie do przypadku chorobowego) antybiotykoterapia. W postaci przewlekłej stosuje się leki, które modyfikują stan zapalny. W parze z nimi często idzie także rehabilitacja uwarunkowana indywidualnymi predyspozycjami każdego chorego. Bardzo ważnymi elementami są w niej ćwiczenia zlecone przez rehabilitanta oraz innego różnego rodzaju nieobciążające formy aktywności fizycznej, które umożliwiają chorym powrót do prawidłowego funkcjonowania.

reumatolog
rehabilitacja